Folkórní soubor Velen

Sobota 16:00
Náměstí
Tanec

Folklórní taneční soubor z Boskovic s mnohaletou tradicí, jehož počátky spadají do 50. let minulého století. Díky obětavosti profesorky Střední pedagogické školy v Boskovicích Marie Bečvářové a podpoře ředitelství školy vznikl v roce 1951 taneční soubor z řad studentek školy a studentů ostatních boskovických škol, který začal oživovat lidové tance a tradice z oblasti Drahanské vrchoviny (Protivanov, Kořenec), Malé Hané (Velké Opatovice) i Horácka z východní části Českomoravské vrchoviny (Olešnicko, Libušín, Sněžné) v choreografickém zpracování zejména Zdenky Jelínkové, Míly Brtníka a Jiřiny Máčelové-Horákové. V současnosti jej vede Pavlína Čechová.

Velen používá repliky krojů z boskovické části Drahanské vrchoviny (Kořenec). V 70. letech soubor prošel řadou organizačních změn, včetně názvu (teprve tehdy získal název Velen), novým zřizovatelem se stal SKP Boskovice, dnes Kulturní zařízení města Boskovice.

Nedílnou součástí souboru se postupně stala vlastní muzika. Po roce 1970 byl jejím primášem PhDr. Alois Čada, který navázal na činnost učitele Vladimíra Veselého, od konce 70. let pak Dušan Kovařík, který ve spolupráci s další vedoucí Marií Zouharovou sestavil velmi kvalitní lidovou muziku.

Soubor prezentuje hudební písňový a taneční folklór z boskovické oblasti Drahanské vrchoviny, Malé Hané i Horácka – z východní části Českomoravské vrchoviny. Základem tanečního repertoáru jsou choreograficky upravené Řemeslnické tance z Kořence, Protivanova, nově pak vznešený tanec „štéc“ z Velkoopatovicka, scénická pásma Hospoda (Ho mozeke na Kořenco), Dožínky, Masopust, „Na Bílé hoře“ a jednotlivé tance a písně. Soubor se pravidelně zúčastňuje Kořeneckých slavností a dalších přehlídek a festivalů národopisných souborů u nás i v zahraničí.

Pozvěte vaše kamarády na Facebooku

Fotografie FS Velen
sipka